Magashegyi túrázás

Magashegyi túrázás: Tapasztald meg a magas hegyek világát

Magashegyi túrázás: A természetjárás sokak számára jelent kikapcsolódást és feltöltődést, de van egy olyan ága, amely még magasabbra emeli a kalandvágyókat. Ez a tevékenység a hagyományos természetjárás és a hegymászás közötti átmenetet képezi, ahol a résztvevők gyakran jelentős szintkülönbségeket küzdenek le nagy távolságokon. A felfelé vezető út próbára teszi a tüdőt, a szívet és a lábizmokat, míg a lejtmenet a térd- és boka ízületeket terheli. A „trekking” kifejezés, amely a magashegyi túrázás egyik formája, többnapos utazásokat is magában foglalhat távoli, nehezen megközelíthető területeken, komoly felkészülést igényelve. Európában a 4000 méter feletti magasságok már az alpinisták terepe, míg például Nepálban ez még csak közepes magasságnak számít egy általános trekking során. A magashegyi túrázás vonzereje éppen az előre nem látható kihívásokban és a gyönyörű, érintetlen tájakban rejlik.   

Ahhoz, hogy biztonságosan és élvezetesen vághassunk neki egy ilyen kalandnak, elengedhetetlen a megfelelő tudás és felkészültség. Ebben nyújt segítséget Precup Csaba, egy tapasztalt UIMLA nemzetközi hegyi túravezető, a Hikentech.com tulajdonosa. Célunk, hogy bemutassuk Csaba tevékenységét és értékes tanácsokat adjunk a magashegyi túrázás iránt érdeklődő kezdőknek.

Precup Csaba, magashegyi túrázás

Bemutatkozik Precup Csaba, egy szenvedélyes UIMLA magashegyi túravezető

Precup Csaba nem csupán egy nemzetközi hegyi túravezető (UIMLA GUIDE), hanem egyben túrablogger, outdoor terméktesztelő és a hegyi sportok elkötelezett híve. Ahogy ő fogalmaz, a túrázás iránti szenvedélye egyre mélyült az évek során. Első komolyabb magashegyi élménye 2013-ban volt, amikor megmászta az Island Peaket a Mount Everest régiójában, amelyet további hatos-ezres csúcsok követtek. Ez az élmény fordította meg az életét, és azóta minden idejét a hegyeknek szenteli, beleértve a jégmászást és a drytoolingot is.   

Csaba 2015-ben elhatározta, hogy elvégzi a nepáli nyári-téli magashegyi vezető tanfolyamot, de egy földrengés közbeszólt. Azonban nem adta fel, és 2025 januárjában sikeresen befejezte az IML (International Mountain Leader) nemzetközi hegyi túravezetői képzést. Ezzel hivatalosan is nemzetközi túravezetővé vált, megvalósítva régi álmát, hogy a hobbija legyen a munkája. Két tavaszi szezont töltött Nepálban különböző túraügynökségeknél, ahol rengeteg tapasztalatot szerzett. Emellett bejárta az Alpok, a Tátra, a Himalája és sok más hegység útvonalait. 2024 őszén pedig elindította saját szervezésű kis csoportos túráit és workshopjait.   

A hegyek nem csupán munkát jelentenek Csaba számára, hanem egyfajta kikapcsolódást, „meditációt”, ahol mindig feltöltődik. Éppen ezért szeretné megosztani ezt az élményt másokkal is, segítve őket abban, hogy kiszakadjanak a hétköznapokból, kilépjenek a komfortzónájukból és új dolgokat tapasztaljanak meg a túrázás során.

Hogy kezdődött a szenvedélyed a magashegyi túrázás iránt, és mi motivált arra, hogy nemzetközi hegyi túravezetővé válj?

Ahhoz vissza kell ugrani az időben 16 évet, 2009 – ben jött egy ötlet, hogy valahová, ahol magas hegyek vannak, hosszabb időre el szeretnék utazni. Az első gondolat Dél – Amerika és Patagónia volt, de végül Nepál lett belőle. Ekkor még Skandináviában éltem, és ott sikerült egy nepáli sráccal összebarátkozni, aki éppen utazott vissza Nepálba és ő mondta, hogy tartsak vele, így végül ez lett az uticélom. Viszont akkor még nem tudtam, hogy ennyire magával fog ragadni az ország és, hogy elindul bennem ez a szenvedély a magas hegyek iránt. Közel másfél hónapot töltöttem nepálban, ahol az Annapurna régióban túráztam, ami csodálatos volt és eldöntöttem, hogy nekem még ide vissza kell jönnöm, ami azóta jó párszor meg is történt! A hegyek, a táj és az emberek magukkal ragadtak amiért máig hálás vagyok, hiszen ez indította el a hegyek és az alpesi túrázás iránti szenvedélyemet. 

Akkor még nem volt motiváció, hogy hegyi túravezető legyek és inkább csak hobbi, a szenvedélyemnek való hódolás volt a cél. A túravezetői ambícióim csak később jött a képbe, amikor már láttam, hogy a hobbim lehet a munkám.

Mi a legemlékezetesebb élményed, amelyet magashegyi túrázás során szereztél, és miért éppen ez a pillanat maradt meg leginkább az emlékezetedben?   

Erre nehéz válaszolni, mert nagyon sok élmény és tapasztalat ért és a maga nemében mindegyik emlékezetes volt. Viszont ha egyet ki kell emelni, az az első 6000 csúcsom az Island Peak mászása volt. Akkor éppen két és fél hónapot töltöttem Nepálban gyakornokként egy helyi túravezető cégnél, amikor elhatároztam, hogy ebből legalább 1 hónapot a hegyekben akarok tölteni. Így egy Sherpa barátommal megbeszéltük, hogy közösen megcsináljuk az island Peak túrát, de nem a hagyományos úton megyünk repülővel Luklába, hanem Jiritől indulunk, saját magunk visszük a felszerelésünket, teherhordók nélkül. Így  20 kilós hátizsákkokkal indultunk útnak, amit már az első napokban megéreztem.

Lukláig eljutni sokkal nehezebb volt mint onnan tovább jutni az Island Peak felé, hiszen addig fel és le mentünk, volt hogy napi 2000 méter szintet is megtettünk Mire Luklába értem annyira kikészültek a térdeim, hogy azt hittem, hogy fel kell adjam a túrát, de végül minden felesleges dolgot kipakoltam felvettem a magashegyi bakancsomat és abban folytattam tovább az utat. Mivel ez volt az első ilyen túrám, így folyamatosan olyan élmények és tapasztalatok értek, amire mindig emlékezni fogok, mint például este csákánnyal törni a befagyott vizet a hordóban a teaházban, hogy a wc le tudjam öblíteni, vagy éppen gleccserhasadékok felett átugrani úton a csúcs felé, a túra végén pedig egy több napos hasmenést összeszedni. 

Miben látod a legnagyobb különbséget a hagyományos túrázás és a magashegyi túrázás között?   

A magashegyi túrázás sokkal több felkészülést, tapasztalatot és felszerelést kíván,  mint ha például itthon, hazai körülmények között kellene túrázni. Ha magashegyi, vagy alpesi környezetbe megy az ember, teljesen más környezet, táj és terep fogadja és az időjárás is sokkal szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb, amire sokan nincsenek felkészülve. Itt már megnőnek a szintek, amit sokszor rövid távon és nehéz terepen kell teljesíteni, ami sokszor komfortzónán kívül esik. Az emberek sokkal hamarabb elfáradnak és elvesztik a kontrollt.  Tapasztalataim alapján, sokan nem tudják felmérni ezeket a tényezőket és néha olyan túrákat vállalnak be, amit nem tudnak teljesíteni. Ezekre a túrautakra, már sokszor nem elég a könnyű túracipő és melegítő nadrág, ide már sokszor kell az alpesi bakancs, hágóvas, és további olyan felszerelések, amik egy hazai túra során nincs szükség! 

Miért fontos az UIMLA minősítés?

Az UIMLA minősítés egy nemzetközileg elismert képzés, amivel az adott országokban hivatalosan foglalkozás szerűen végezhetek túravezetést,  ami mind a kuncsaft, illetve az én számomra is egy biztos és fontos szempont! Ahhoz, hogy valaki IML vezető legyen, sok tapasztalat, technikai ismeretek és rutin szükséges, így tudunk majd biztonságosan túrát vezetni, meghozni a megfelelő döntéseket akár stresszes szituációban is, elengedni a csúcsot ha éppen nem megfelelő az időjárás, vagy más környezeti tényező. Minden túrázó, aki egy ilyen képesítéssel rendelkező túravezetőt fogad, az biztos lehet benne, hogy egy jól képzett és tapasztalt vezetővel fog majd útnak indulni.  

Milyen tanácsokat adnál azoknak a kezdő túrázóknak, akik most ismerkednek a magashegyi túrázás világával? Mire figyeljenek oda leginkább az első lépéseknél?   

A legfontosabb a fokozatosság és az alázatosság, ne menjünk fejjel a hegynek, mert abból semmi jó nem fog kisülni.  Fontos, hogy tisztába legyünk a saját képességekkel és annak megfelelően válasszunk túrát. A hazai terep kiváló lehetőséget nyújt felkészülés szempontjából, de nem tudja imitálni azt a környezetet és azokaz terepviszonyokat, amik majd kint fognak ránk várni. A sziklás, törmelékes terepen, kitett helyeken lassabban és nehezebben fogunk majd haladni, itt a sebességünk 2 km/h alá is be tud csúszni, amivel sokszor nem szoktak számolni.

Kezdjünk könnyebb túrákkal, ahol kevésbé meredek a terep, de azért van benne színt és sziklás, néha kisebb kitett szakaszok. Szokjunk hozzá a magassághoz, kitettséghez és a sziklás törmelékes útvonalhoz. Figyeljünk a biztonságos mozgásra, a magabiztos lépéstechnikára és a kezünk használatára is.  

Fontos a megfelelő felszerelés, ruházat és lábbeli, hiszen ezekre a túrákra már sokszor merevebb stabilabb bakancsok, strapabíró ruházatok és extra felszerelések szükségesek.

Milyen alapvető erőnléti és mentális felkészülésre van szükség ahhoz, hogy valaki biztonságosan nekivághasson egy magashegyi túrának?   

Legyen egy stabil álló képességünk, amivel meg tudunk tenni napi 1000 méter szintemelkedést nehezebb terepen, átlagosan egy 8 kilós hátizsákkal. Ha rendszeresen túrázunk esetleg futunk terepen, akkor nagy valószínűséggel jó úton haladunk, hogy meglegyen az alapvető erőnléti alapunk. Mentálisan már kicsit nehezebb a dolgunk. Hiszen a hazai terepen nem tudunk átélni, vagy csak ritkán olyan szitációkat amelyek ilyen terepen érnek majd minket. Az egyik legfontosabb dolog az, hogy bízzunk magunkban és tudjuk, hogy mik a korlátaink. Nekem is volt olyan kliensem, akinek túra közben jött ki a tériszonya, vagy éppen mentálisan annyira elfáradt. hogy nem tudta folytatni az utat, ezért is fontos a fokozatosság és az alázatosság, illetve a túravezető rutinja és problémamegoldó képessége.

Milyen felszereléssel érdemes elindulnia egy kezdő magashegyi túrázónak? Melyek azok a nélkülözhetetlen darabok, amelyekre mindenképpen szüksége lesz?

Az első és legfontosabb a megfelelő lábbeli. Nagyon fontos, hogy kényelmes legyen és  stabil, tartsa a lábat és a bokát és  megfelelő legyen az adott terepre. Ha ilyen terepre megyünk, akkor egy kicsit merevebb talpú, magasszárú vízálló bakancs jelenti a legjobb megoldást. Ez lehet klasszikus bőr, vagy könnyebb szintetikus darab, merevség tekintetében pedig B – C kategória között kell keresgélni, ezekre szükség esetén már hágóvas is csatlakoztatható. A másik fontos dolog egy jó minőségű esőkabát, amely komfortos és strapabíró. Itt már a héjkabátok között érdemes keresgélni, aminek a vizállósága minimum 15.000 mm. Fontos a kényelmes nadrág, amely nem akadályoz minket a mozgásban.

Alap és középrétegek olyan anyagú termékeket viseljünk, amelyek elvezetik az izzadságot és gyorsan száradnak. Kabátból érdemes pehely, vagy szintetikus darabot választani, ami meleg és jól pakolható. Fontos még a kesztyű, csősál, napszemüveg és sapka is. Egy jó és funkcionális hátizsák is elengehettelen kb 25 – 40 literes űrtartalommal. Túrabot, kamásli fejlámpa, naptej, eü csomag is legyen nálunk. Telefon powerbankkal és megfelelő applikációkkal, időjárás, navigáció is alaptartozéka egy ilyen jellegű túrának. Túrától függően eltérő lehet a felszerelés és kiegészítő lista, de az itt felsoroltak szinte mindenhová kelleni fognak. Sok esetben erre jön még rá a sisak, hágóvas, hómacska. 

A biztonság kiemelten fontos a magashegyi túrázás során. Milyen alapvető biztonsági szabályokat tartson be egy kezdő túrázó?

Először is kezdjük a túra megtervezésével, ami otthon történik. Nézzük át az útvonalat, az időjárást, vannak e esetleg lezárások, más természeti okokból eredő problémák. Döntsük el, hogy kivel megyünk, ha például nagyok a fizikális, vagy mentális különbségek a csapatban, akkor problémák is előfordulhatnak. A helyszínre érve értékeljük újra ezeket a tényezőket, nézzük meg az időjárást,  van e esetleg más akadályozó tényező, ha igen, akkor inkább ne vágjunk neki. Tipikus dolog az, hogy “most van időm most megyek túrázni nem számít az időjárás és a többiek”. Sajnos ilyen felfogás gyakran vezet problémához, balesethez. Merjünk tanácsot kérni helyiektől és hallgassunk is rájuk, hiszen ők biztosan jobban ismerik a vidéket. Tudjunk visszafordulni, elengedni a túrát, ha az biztonságosan nem kivitelezhető. Hiszen a hegy az ott lesz még egy darabig, ahová mindig vissza tudunk térni.

Hogyan válasszon a kezdő túrázó a képességeinek megfelelő magashegyi túrát? Milyen nehézségi szintekkel találkozhat, és ezek mit jelentenek a gyakorlatban?

Ez nem mindig könnyű feladat, hiszen ahogy korábban írtam, sokan nem tudják milyen szinten is vannak. Én először a vezetett kiscsoportos túrákat ajánlom, ahol le van írva a túra jellege, nehézsége, típusa és túra közben a túravezető bármiben tud segíteni. Ezek a vezetett túrák kiválóak lehetnek arra, hogy felmérjük mire vagyunk képesek, hol a határunk és mi a célunk  a jövőben. Gyakorlatban nézve pedig egy könnyebb túra is lehet nehéz, ami a legtöbb esetben az időjárástól és az évszaktól függ majd. Az én túráimon is rengeteg tapasztalatot és rutint szereznek az emberek. Ez később hozzájárul ahhoz, hogy saját maguk is elkezdjenek egyedül túrázni, akár alpesi környezetben is.

Milyen gyakori kihívásokkal szembesülhetnek a kezdők a magashegyi túrázás során, és hogyan lehet ezeket a kihívásokat leküzdeni?

A legnagyobb kihívást a változékony időjárás, a nehéz terep és a sok szint szokta okozni. Ezeket minél több túrázással, illetve tapasztalattal lehet leküzdeni. Próbáljunk többet nehezebb terepen túrázni. 

A Hikentech.com milyen lehetőségeket kínál a magashegyi túrázás iránt érdeklődőknek, különös tekintettel a kezdőkre? Milyen túrák, képzések vagy workshopok érhetők el jelenleg vagy a közeljövőben?

Az én túráim igen változatosak, vannak könnyebb kezdő hazai túrák, ahol leginkább a táv azt ami több szokott lenni. Vannak könnyebb már alpesi jellegű túrák, ahol már több szintet kell menni rövidebb távon. Nehezebb terepen és vannak a kifejezetten alpesi terepre tervezett több napos gyalogtúrák, gerinctúrák, ahol már fontos a magabiztosság, a jó mozgáskoordináció és a tapasztalat. Emellett tartok nyári és téli képzéseket, ahol fel lehet készülni az alpesi, magasabb túrákra. Illetve vannak Via Ferráta tanfolyamok és túrák is.

A Hikentech weboldalán a túrák mellett terméktesztek és technológiai bemutatók is találhatók. Miért tartod fontosnak, hogy a túrázók naprakészek legyenek a legújabb outdoor termékek és technológiák terén?   

Az emberek nagy része sajnos nincs tisztában azzal, hogy hogyan kell felkészülni, felöltözni egy nehezebb magashegyi túrára. Mivel nekünk nincsenek magas hegyeink, így ez az ismeret nálunk csak most kezdett el fejlődni. Sajnos nagyon sokszor találkozok olyan túrázokkal, akik nem a megfelelő ruházatban, cipőben és felszereléssel indulnak útnak, ami sokszor balesetveszélyes is lehet. Ezt az űrt szeretném betölteni, az aktuális technológiai, ruházati, felszerelésbeli bemutatókkal, cikkekkel és termékajánlókkal. Minél több emberhez eljutnak ezek az információk, annál felkészültebbek lesznek és a túráik is biztonságosabbak lesznek. Illetve mára az outdoor piac is sokat fejlődött és nem mindenki tud lépést tartani a technológiákkal, újításokkal, amiben szintén szeretnék a túrázók segítségére lenni.   

Milyen terveid vannak a jövőre nézve a Hikentech-et illetően? Vannak-e új túrák vagy fejlesztések a láthatáron, amelyekről szívesen beszélnél?

Vannak terveim, de most még erre az évre koncentrálok, szeretném felmérni, melyek azok a túrák amelyek érdekesek lehetnek a hazai közönség számára. Szeretném elkerülni a nagyon zsúfolt, nagycsoportos útvonalakat és helyettük kevésbé ismert, de mégis szép és kihívásokban gazdag túrákat ajánlani, ahonnan majd mindenki szép emlékekkel tér haza. De tervben van Belső Ázsia, Dél Amerika is, de ott is inkább a kicsit izgalmasabb kalandosabb túrák jönnek majd számításba, amit kis csoportokkal akarok lebonyolítani. 

A magashegyi túrázás…

egy izgalmas és kihívásokkal teli tevékenység, amely felejthetetlen élményekkel gazdagíthatja az életünket. Precup Csaba tapasztalatai és tanácsai remélhetőleg sok kezdő túrázót inspirálnak arra, hogy megtegyék az első lépéseket a magasban. Ne feledjük azonban, hogy a megfelelő felkészülés, a biztonsági előírások betartása és a saját képességeink reális felmérése elengedhetetlen a sikeres és biztonságos túrázáshoz. A hegyek csodálatosak és hívogatóak, de tisztelettel és alázattal kell közelednünk hozzájuk. Ha felkészülten és körültekintően indulunk útnak, a magashegyi túrázás olyan kalanddá válhat, amelyre örömmel emlékszünk majd vissza.